Avrupa Lise Değişim Programları

Kültürlerarası değişim programları veya lise exchange ya da high school exchange olarak da anılan bu programlarda ana amaç; gencin henüz lisede iken güvenli bir ortamda kendisini ve dünyayı keşfetmesidir. 90 yıllık bir geçmişe sahip bu programlar halen Avrupa Birliği’deki pek çok ülke arasında devam etmekte olup, dünyanın en ekonomik ve güvenli yurtdışı eğitim programlarıdır. Bu programlar kısıtlı kontenjanlar dahilindeki öğrenciler içindir.

Tüm Avrupa’da devlet güvencesiyle gerçekleştirilen lise değişim programlarında öğrenciler bir devlet lisesinde eğitim alıp gönüllü bir aile tarafından konuk edilirler .Öğrenciler bir akademik yılın sonunda gitmiş oldukları ülkenin dilini ana dillerine yakın seviyede öğrenerek dönerler. NCA‘in Türkiye ve Ovearseas danışmanları program boyunca öğrenci ve ailelerine danışmalık verirler.

Öğrenciler ülkelerine dönüşte denkliklerini alarak bir üst sınıftan eğitimlerine devam edebilirler.

Program Nasıl İşler?

NCA Avrupa Lise Değişim Programı’na katılmak isteyen öğrenciler öncelikle;

  • NCA seçmelerine; İngilizce ve Türkçe mülakatlarına girerler. Mülakatlarda başarılı olan öğrencilerin NCA danışmanlarıyla birlikte HPA görüşmeleri yapılır. Bu görüşmelerde öğrenciye uygun program belirlenir,
  • Program ve okul başvuruları gerçekleştirildikten sonra öğrencilerin vize işlemleri tamamlanır,
  • Öğrenciler yurtdışına gitmeden önce, bir oryantasyon kampına katılırlar,
  • Öğrenciler programa katıldıkları ülkede devlet güvencesinde ve bir devlet lisesinde gönüllü bir aile yanında konaklayarak programı tamamlarlar,
  • Türkiye’ye döndüklerinde tekrar bir oryantasyon programına katılırlar.

Programın uygulandığı ülkeler:

  • İsviçre
  • İngiltere
  • İtalya
  • Fransa

Geçmişte Avrupa lise değişim programlarına katılan öğrencilerimizin deneyimleri ve başarıları hakkında bilgi sahibi olmak için Facebook ve Youtube sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Avrupa Lise Değişim Programları ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için tıklayınız.

Kısmi Burslu Lise Değişim Programları için tıklayınız

Ülke ve Program seçimleri ile ilgili detaylı bilgi almak adına HPA (Hedef Potansiyel Analizi) görüşmeleri için 0216 408 1071’den randevu alabilirsiniz.