Devlet Lisesi Programları

NCA Kültürlerarası Değişim Programları veya lise exchangeya da high school exchange olarak da anılan bu programlarda ana amaç; gencin henüz lisede iken güvenli bir ortamda kendisini ve dünyayı keşfetmesidir. 90 yıllık bir geçmişe sahip bu programlar halen 86 ülkede devam etmekte olup, dünyanın en ekonomik ve güvenli yurtdışı eğitim programlarıdır. Bu programlar kısıtlı kontenjanlar dahilindeki öğrenciler içindir.

Tüm Dünya’da devlet güvencesiyle gerçekleştirilen lise değişim programlarında öğrenciler bir devlet lisesinde eğitim alıp gönüllü bir aile tarafından konuk edilirler. Öğrenciler bir akademik yılın sonunda gitmiş oldukları ülkenin dilini ana dillerine yakın seviyede öğrenerek dönerler.

NCA‘in Türkiye ve Ovearseas danışmanları program boyunca öğrenci ve ailelerine danışmanlık verirler. Öğrenciler ülkelerine dönüşte denkliklerini alarak bir üst sınıftan eğitimlerine devam edebilirler.

Program Nasıl İşler?

NCA Devlet Bakanlığı Değişim Programı’na katılmak isteyen öğrenciler öncelikle;

  • NCA seçmelerine; Türkçe ve İngilizce mülakatlarına girerler. Mülakatlarda başarılı olan öğrencilerin NCA danışmanlarıyla birlikte HPA görüşmeleri yapılır. Bu görüşmelerde öğrenciye uygun program belirlenir,
  • Program ve okul başvuruları gerçekleştirildikten sonra öğrencilerin vize işlemleri tamamlanır,
  • Öğrenciler yurtdışına gitmeden önce, bir oryantasyon kampına katılırlar,
  • Öğrenciler programa katıldıkları ülkede devlet güvencesinde ve bir devlet lisesinde gönüllü bir aile yanında konaklayarak programı tamamlarlar,
  • Türkiye’ye döndüklerinde tekrar bir oryantasyon programına katılırlar.

Başvuru Koşulları

  • 15 – 18 yaş aralığında olmak
  • Gideceği ülkenin eğitim dilinde en az B1 seviyesinde olmak
  • Başvuru yapan öğrencilerin not ortalamasının yurtdışı standartlarında ‘C’ ve üzeri olması
  • Kabul öncesi öğrencilerin Skype üzerinden mülakat yapmaları
  • Öğretmenlerinden tavsiye mektubu almak

Geçmişte yurt dışı lise değişim programlarına katılan öğrencilerimizin deneyimleri ve başarıları hakkında bilgi sahibi olmak için Facebook ve Youtube sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

NCA’in sunduğu ‘Lise Değişim Programları’ kapsamında yer alan Yurt dışı Devlet Lisesi Programları aşağıdaki ülkelerde uygulanmaktadır:

Yurtdışı Devlet Lisesi Programları ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için tıklayınız.

Kısmi Burslu Devlet Lisesi Değişim Programları için tıklayınız

Ülke ve Program seçimleri ile ilgili detaylı bilgi almak adına HPA (Hedef Potansiyel Analizi) görüşmeleri için 0216 408 1071’den randevu alabilirsiniz.